ЗАКАРПАТСЬКА
ТОРГОВО-ПРОМИСЛОВА
ПАЛАТА


Ваш УСПІХ - наш УСПІХ!
 
На головну   Зворотній зв`язок   Карта сайту  
 
        
 
 
    Є пам'ятки історії, які не дають людству забути її гіркі уроки. Серед них – пам'ятники, присвячені жертвам Голокосту. Події тих страшних часів стали трагедією не тільки для іудейської громади: навмисна спроба повного винищення цілої нації призвела до загибелі 60% євреїв в Європі та близько 35% єврейського населення світу.
    Цьогоріч виповнюється 75-річниця трагічних подій на Закарпатті, коли жертвами Голокосту стали понад 100 тисяч закарпатців, із яких близько 20 тисяч – ужгородці. На згадку про загиблих за підтримки уряду Угорщини й у співпраці з місцевою владою єврейська громада Ужгорода встановила пам'ятний знак біля будівлі Закарпатської обласної філармонії.
    Розташування пам'ятника вибрали не випадково. Саме тут закарпатських євреїв, які, за словами головного рабина Ужгорода та Закарпаття Менахема Менделя, першими в Україні постраждали в роки Другої світової війни, збирали та відправляли в табори.
    Однією з найяскравіших деталей синагоги, зведеної в Ужгороді у 1904 році за проектом архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца (таку ж синагогу вони збудували й у столиці Австрії), був центральний балкон із зображенням Зірки Давида, вписаної у велике коло. У 1947 році радянська влада ухвалила рішення віддати приміщення Міністерству культури й розмістити в ньому філармонію. Всю єврейську атрибутику тоді було демонтовано. Велику Зірку Давида на фасаді будівельники закрили стіною з круглим віконцем посередині.
    Наразі Зірка Давида повернулася на площу біля філармонії. В основі пам'ятника вона займає центр кола діаметром 7,5 метра. Посеред кола здіймається ввись колона, складена із багатьох нанизаних одна на одну менших Зірок Давида, створених вручну, що символізують загиблих під час Голокосту. Навколо колони висаджено 6 верб.
    Ідея створення пам'ятника належить колишньому Генеральному консулу Угорщини в Ужгороді Йожефу Бачкаі, а втілили її у життя відомий закарпатський скульптор Михайло Колодко, архітектор Петро Сарваші та коваль Василь Криванич.
    Пам'ятний знак урочисто відкрили 9 жовтня у рамках проведення Тижня єврейської культури на Закарпатті. У вшануванні жертв Голокосту брали участь заступник держсекретаря з особливо важливих суспільних питань Управління прем'єр-міністра Угорщини Чобо Латорцаі, представники дипломатичного корпусу Угорщини і Чеської Республіки, лідери єврейських громад з Ужгорода, Києва, інших регіонів України та з-за кордону, представники державних і самоврядних органів Закарпатської області та міста Ужгорода, лідери громадських і релігійних організацій, небайдужі ужгородці й гості міста.
 
Наша адреса :

88015, м. Ужгород,
вул. Грушевського, 62
тел. (0312) 66-94-50, 66-94-55.
тел./факс (0312) 66-94-60, 66-94-74
E-mail:
   
Інвестиційні проекти  
Інтернет-виставка  
Як стати членом ТПП ?  
Контакти  
 
© ZTTP. All Rights Reserved.      Created by: CrafIT.com
Відвідувачів: сьогодні - 53 всього - 862778